Hikayemiz

"Okapi" nedir?

Okapi, dünyada yalnızca Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaşayan, zürafaların bilinen tek akrabasıdır. Bu eşsiz hayvanların, meraklı ve korkak karakterleri, büyük kulakları, uzun boynu ve eşsiz deseni markamıza ilham verdi.

Sayıları sadece 22.000 olan bu sevimli okapilerin nesli ne yazık ki tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Okapi Doğal Yaşam Rezervi'nde yaşayan okapiler için birçok tehdit bulunmakta. Yaşam alanlarının ağaç kesme faaliyetleri nedeniyle küçülmesi, yasadışı okapi avcılığı ve madencilik faaliyetleri, bu tehditlerden yalnızca birkaçı. 

Her siparişinizle bir okapi kurtarın!

Okapi Conservation Project, okapilerin neslinin karşı karşıya olduğu tehditleri azaltmak veya ortadan kaldırmak için 1987 yılında kuruldu. OCP vakfıyla olan işbirliğimiz sayesinde siparişinizin bir kısmını okapilerin hayatta kalması için bağışlıyoruz. Böylece siz Okapi ürünümüzün konforunu sürerken, bir okapinin hayatına dokunmuş olmanın huzurunu yaşıyorsunuz. Bizimle bir nesli kurtarma yolculuğunda var mısınız?

Okapi Conservation Project

Okapi Conservation Project'in misyonu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde okapilerin yaşam alanı olan Okapi Vahşi Yaşam Rezervi'nin korunmasıdır. Ağaç kesme faaliyetleri ve yasadışı madencilik ve avlanma nedeniyle okapilerin yaşam alanları her geçen gün biraz daha yok olmakta. DKC'deki yıllardır süregelen toplumsal olaylar ve savaşlar, halihazırda devletin bu alanı koruma kabiliyetinin önüne geçmektedir. Bu noktada okapilerin hiç olmadığı kadar yardımımıza ihtiyaçları var. 

Zaman, doğaya sahip çıkma zamanı.

İnsan aktivitesinin gezegenimize verdiği tahribatın açıkça ortaya çıktığı bu günlerde, doğaya sahip çıkmanın tam zamanı olduğunu anlamaktayız. Tam da bu nedenle Okapi olarak biz, üretimde kullandığımız hammaddelerin doğaya minimum zararı verdiğinden emin olmayı gezegenimize karşı bir sorumluluk olarak görüyoruz. 

  • Sürdürülebilir kaynaktan elde edilen ağaç ürünleri

Ağaç kesme faaliyetlerinin doğaya verdiği tahribatın farkındayız. Temin ettiğimiz tüm ağaç ürünlerinde FSC® Forest Stewardship Council (Orman Yönetim Konseyi) sertifikası bulunmaktadır. 

FSC® Sertifikası; koruma altındaki ormanlardan elde edilen hammaddeler sayesinde ormanın, sürdürülebilir bir biçimde yönetildiği ve bunun bağımsız bir kurul tarafından denetlenip, onaylandığını belgelemektedir. Bu sertifika aracılığıyla, dünyadaki doğal ormanların ve diğer yaşam ortamının bozulması engellenmekte, ormancılık kuruluşlarının verimli çalışması sağlanarak yüksek kaliteli ormancılık faaliyetlerine rehberlik edilmektedir.

  • İnsan sağlığını en üst düzeyde gözeten ağaç ürünleri

Tedarikçilerimizden ağaç bazlı levhalarda düşük seviyede formaldehit salınımını gerektiren (MDF için 0,11 ppm), CARB2 (California Air Resources Board Phase 2) belgeli ürün talep etmekteyiz. Böylece günlük hayatınızın hatırı sayılır kısmını temas halinde geçirdiğiniz mobilyalarınızın sağlığınızı yüksek seviyede koruduğunu bilirsiniz.

Ürünlerimizin Hikayesi

Okapi müşterileri bilir ki, her ürünümüzün kişiliği farklıdır. Tüm ürünlerimiz sağlamlık, rahatlık, konfor, kolay kurulum ve şık tasarım konusunda ortak özellikleri taşımakla birlikte, her ürünün müşterilerimize hissettirdikleri farklıdır. 

Ürünlerimiz arasındaki karakter farkını yansıtmak için ürünlerimize Okapi'nin evi Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin eşsiz yağmur ormanlarının, göllerin, ulusal parkların ve doğal yaşam alanlarının isimlerini verdik. bu alanların çoğu insan faaliyetleri sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Gelin bu doğa harikalarını beraber keşfedelim:

  • Maringa-Lopori-Wamba Yağmur Ormanları

Maringa Karyola ve Wamba Yatak'ımıza adını veren Maringa-Lopori-Wamba yağmur ormanları, DKC'nin kuzeyinde yer almaktadır. %86.6'sı yoğun ormandan oluşan bu alanın, karşı karşıya kaldığı en büyük tehlike ise ağaç kesme faaliyetleridir. 

 

  • Tumba Gölü

Tumba Dolap'ımıza adını veren, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)'nın koruması altında olan Tumba Gölü, dünyanın koruma altında olan en büyük tatlı su kaynakları arasındadır. Gölün etrafıdaki yaşam alanları arasında açık su kaynakları, ormanlar, orman-savana mozaikleri, sulak alanlar ve bataklıklar bulunmaktadır.

Havzada yaşayan hayvanlar arasında filler, bufalolar, leoparlar, timsahlar, pek çok tür balık ve su aygırları bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölgede bonobo, şempanze ve kırmızı kuyruklu maymun gibi çeşitli maymun türleri de yaşamaktadır. 

Tumba Gölü'nün ve çevresindeki yaşam alanlarının karşı karşıya olduğu en büyük tehlikeler arasında aşırı avlanma, balıkçılık, yasadışı ağaç kesme faaliyetleri, plansız ve kontrolsüz tarım faaliyetleri, yol açma çalışmaları ve palmiye yağı üretimi vardır.

 

 

  • Maiko Ulusal Parkı 

Maiko Komodin'den tanıdığınız, DKC'nin en ıssız noktalarından birinde konumlanan Maiko Ulusal Parkı, DKC'ye özgü üç hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır: Okapi, Grauer'ın Gorili ve Kongo Tavuskuşu. 

1964'teki Simba Ayaklanması'ndan sonra, Simba Örgütü'nün bazı üyeleri, yol girmemiş ve ıssız olmasından ötürü Maiko Ulusal Parkı'na kaçtı. Burada ilkel hayatı benimseyen ve avcılık yaparak geçinmeye başlayan bu insanlar, Maiko Ulusal Parkı'nın yaşam alanlarına ve burada yaşamakta olan hayvanlara büyük bir tehdit oluşturmakta. Balta girmemiş özelliği dolayısıyla Maiko, Kongo ordusunun ve park koruyucularının işini  bir hayli zorlaştırmakta. 

 

  • Lomami Nehri ve Ulusal Parkı

Lomami Koltuk'umuza ismini veren Lomami Ulusal Parkı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Lomami Nehri havzasının ortasında bulunmaktadır. DKC'nin en genç ulusal parkı unvanını taşıyan Lomami Ulusal Parkı, büyük bölümünün yoğun yağmur ormanlarıyla kaplı olması sebebiyle iklim değişikliğini engellemede büyük rol oynar.

Bu alanda yaşayan hayvan türleri arasında bonobo, okapi, Kongo tavuskuşu ve Afrika orman fili bulunmaktadır. Lomami Ulusal Parkı'nın eşsiz bir ev sahipliği yapmasına rağmen bu hayvanların geleceği, yasadışı avcılık ve ağaç kesme faaliyetleri nedeniyle tehlike altındadır. 

 

Artık deniz bitti.

Buraya kadar. Gezegenimize verdiğimiz zararı her yaz çıkan orman yangınları, su baskınları ve seller, Aralık ortasına kadar serinlemeyen havalar tekrar tekrar bize hatırlatıyor. Çaresiz okapilerin, tavuskuşlarının, gorillerin, fillerin ve maymunların sesi olmamız, bizim sorumluluğumuzdadır. Nesli tehlikede olan hayvanları ve yaşam alanlarını korumak için attığımız bu ilk adım, eminiz ki müşterilerimizin desteğiyle bir çığ gibi büyüyecek.

Bizimle dünyada fark yaratmaya hazır mısınız?